
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4478 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 5618
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.08127 | $4.06350 |
| 100 | $0.07575 | $7.57500 |
| 500 | $0.06010 | $30.05000 |
| 1000 | $0.05566 | $55.66000 |
| 3000 | $0.05014 | $150.42000 |
| 5000 | $0.04517 | $225.85000 |
| 10000 | $0.04069 | $406.90000 |
